ARGE

ar-ge-foto

Firmamız tüm imalat sürecinde araştırma ve geliştirmeye büyük önem vermektedir. Amacımız daha kaliteli, daha az enerji tüketen sistemler üreterek müşterilerimize sunabilmektedir. Firmamız, fan teknolojisindeki ve enerji verimliliği ile ilgili son gelişmeleri müşterilerimizin yararına takip etmekte ve ürün geliştirmeye çalışmaktadır. Tüm bu çalışmalar Ar-Ge bölümümüz tarafından yürütülmektedir. Ayrıca müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu yeni ürünleri sağlamak üzere de çalışmalar sürdürülmektedir. Alfer, geliştirdiği bu yetenekler sayesinde % 100 olarak fanın hem aerodinamik hem mekanik tasarımını ve analizini yapan,hemde testini yapan altyapıya sahip olmuştur.

Gelişmiş CFD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) olanaklarımız sayesinde fanın çalışma şartlarının simülasyonunu yapıp tüm operasyon noktalarında fanın nasıl davrandığını bilgisayar ortamında geliştirebilmekteyiz.

CFD simülasyonu ile aşağıdaki kavram ve olaylarla ilgili detaylı bilgi sağlayabilmekteyiz:
 • Kararlı rejim veya zamana bağlı akışkan davranışları
 • Basınç, hız ve sıcaklık dağılımları
 • Isı transferi
 • Tek ve çok fazlı akışlar
 • Sabit yoğunluklu ve sıkıştırılabilir akışkanlar
 • Tanecik ve duman dağılımı
 • BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN
CFD analizi ile:
 • Tek veya çok kademeli fan çözülmesi,
 • Karakteristik eğrilerinin çıkarılması
 • Tork ve verim hesabı yapılması
 • Farklı devir sayılarında performans değerlerinin belirlenmesi
 • Sıcaklık, basınç,hız gibi dağılımların element programlarına aktarılarak mukavemet hesapları yapmamız mümkün olmaktadır.
 • BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN
ihbojjjcbophjdmg
cllcamdhjanmongg
onheglpmbfkebddf
ljofoeodncgcjkdl

ALFER FANI NASIL TASARLIYOR?

sayfa-18-alfer-fani-nasil-tasarliyor

Alfer final tasarım girdilerini kullanarak, Alfer’in özgün tasarım korelasyonlarıyla zenginleştirilmiş interaktif kavramsal tasarım programı olan CFD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) ile fanın kavramsal tasarımını yapmaktadır. Yapılan dizayn simülasyon programlarına yüklenerek fanın akış analizleri, fanın içindeki akışın modellenmesi yapılmaktadır. Bununla beraber bir toz tanesinin fan içerisinde nasıl bir yol izlediğini kanatlarda toz birikmesi olup olmadığını CFD sayesinde ekranımızda görebilmekteyiz.

Doğru kavramsal tasarıma ulaşıldığında 2.aşama olan kritik hızların tespiti ve mekanik analizlerle devam edilmektedir. Bu aşamada, fanın modal analizleri, mil analizleri, çarka gelen mekanik kuvvetlerin analizlerini yapılmaktadır.

Fiziksel deformasyonlar, kullanılan çelik uygulamaların bu mukavemet değerlerini karşılayıp karşılamadığı, fiziksek olarak fanda aşırı strese maruz kalan bölgeler olup olmadığı görülmekte, gerekiyorsa ilgili iyileştirmeler yapılmaktadır. Alfer, mekanik analiz çalışmalarını da tamamladıktan sonra fanın üretilebilir olduğuna karar vermektedir.

fan-tasarim-3
sayfa-34-reklamsiz
fan-tasarim-2
fan-tasarim

ALFER FANI NASIL SEÇİYOR?

Fan Seçimi ve Performans Eğrileri

Fanlar ömürleri boyunca ilk yatırım maliyetlerinin onlarca katı enerji tüketirler. Bunun anlamı bir işletme için en iyi fanın
ilk yatırım maliyeti en düşük olan fan değil, istenilen performansı sağlarken az enerji tüketen verimli fan olduğudur. Bu
nedenle fanların seçimi, tasarımı, imalatı ve işletilmesi ömür boyu maliyet esasına göre yapılmalıdır.

Fanlar olabildiğince sistemin ihtiyaç duyduğu noktaya göre tasarlanıp kullanılmalıdır. Belirlenen debi ve basınca ve diğer
çalışma koşullarına uygun fan tasarımı ve seçimi yapılmalıdır.

Alfer Mühendislik, fan seçimi yaparken kullanmakta olduğu seçim programı sayesinde gerekli hesaplamaları yaparak en
verimli fan seçimi yapmakta ve bu seçime uygun fan eğrilerini oluşturmaktadır

Bp1
Volume flow at fan inlet 760.481 Am3/h N/ A
Total pressure increase 704 mmWG N/ A
Rotation speed 990 rpm N/ A
Shaft input power 1661.4 kW N/ A
Density at fan inlet 0.790770456 Kg/m3 N/ A
fun-secimi-1
hiocfbaolfdmkhek
fun-secimi-3
kgogddijcimbfebk
fun-secimi-2
bldchchjejakdhjc

FİLTREYİ NASIL GELİŞTİRİYORUZ?

untitled

Firmamız tüm imalat sürecinde araştırma ve geliştirmeye büyük önem vermektedir. Amacımız daha kaliteli, daha az enerji tüketen sistemler üreterek müşterilerimize sunabilmektedir. Firmamız, Ar-Ge bölümümüz aracılığıyla, filtre teknolojisindeki ve enerji verimliliği ile ilgili son gelişmeleri müşterilerimizin yararına takip etmekte ve ürün geliştirmeye çalışmaktadır.

Kusursuz bir filtreyi CFD yetenekleri ile geliştiriyoruz

– CFD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) yazılımlarıyla yapılan simülasyon sayesinde, sonuçlar ve sanal deney ortamı simülasyondan sonra dahi elimizin altında olmaktadır.

– Gelişmiş CFD olanaklarımız sayesinde filtrenin çalışma şartlarının simülasyonunu yapıp tüm operasyon noktalarında filtrenin nasıl davrandığını bilgisayar ortamında görebilmekteyiz

– CFD analizi ile, geleneksel ölçüm yöntemleri kullanılarak çoğunlukla mümkün olmayan ;akışı bozmadan akış özelliklerini ve gözlemlenmesi tehlikeli veya ulaşılamaz bölgelerdeki akışkan davranışlarını inceleyebilmekteyiz.

– CFD analizi ile

• Kararlı rejim veya zamana bağlı akışkan davranışları,
• basınç, hız ve sıcaklık dağılımları,
• ısı transferi,
• tek ve çok fazlı akışlar,
• sabit yoğunluklu ve sıkıştırılabilir akışkanlar ,
• tanecik ve duman dağılımları ilgili detaylı bilgi sağlayabilmekteyiz.
• temizleme sistemi analizleri ile basınçlı hava tüketimi torba temizleme performansı, venturi ve nozul geliştirilmesi mümkün olmaktadır.

sayfa-13-yeni-1
sayfa-13-yeni-4
sayfa-13-yeni-6
sayfa-13-yeni-2