Aksesuarlar

Kompanzatör

Yüksek kapasite ve yüksek basınçlı fan dizaynında belli titreşim değerlerin altına inilemediği durumlarda fan ile diğer sistemler arasındaki titreşimden kaynaklı irtibatın kesilmesi gerekmektedir. Bu hatlardaki bağlantının kesilmesi kompanzatör kullanılarak sağlanmaktadır. Sistemin durumuna göre, kauçuk (brandalı) ve çelik olmak üzere iki tip kompanzatör seçmek suretiyle hattın en sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamaktayız.

kompanzator

Susturucular

aksesuar-2

Yoğun sistemlerin çalıştığı kapalı ortamlarda, çalışanların duyma bozukluklarına sebep olacak ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek kadar yüksek desibel gürültü oluşmaktadır. Alfer olarak insana duyduğumuz saygıdan dolayı üretmiş olduğumuz fanların sistemde yüksek düzeyde gürültü oluşumunu düşürecek sistem çözümlerimizden biri olarak susturucu kullanmaktayız. Çalışma şartların durumuna göre düşük kapasiteli hat uygulamaları için yatay silindirik ve yüksek kapasiteli hat uygulamaları için köşeli dikey tip kasetli olmak üzere iki tip Susturucu dizaynı yapmamız mümkündür. Alfer,ortamda oluşacak olan gürültü seviyesini tasarım aşamasında hesaplayarak, buna en uygun susturucu kapasitesini ve modelini belirleyebilecek kapasiteye sahiptir.

Damperler

Damperler sistemlerde ve proseslerde bir hattı kapamak debiyi ayarlamak, sıcak hava ile çalışan fanlarda soğuk kalkışı sağlamak ve kısmen de enerji tasarrufu yapmak gibi amaçlarla kullanılırlar. Alfer bu gereksinimleri yerine getirmek amacıyla değişik damperler imal etmektedir. Sanayi tip damperler;
• Değişken kanatlı giriş damperler (drallregler),
• Kanatlı damperler (zıt veya paralel kanatlı),
• Kısma klapeleri,
• Özel tip damperler
Olarak gruplanmaktadır.
Tüm damper çeşitleri, manuel veya aktüatör kontrollü
(elektrikli, pnömatik) olabilmektedir.

damper